Mierniki wielogazowe – kiedy są wykorzystywane?
Mierniki gazowe znajdują zastosowanie zarówno w obiektach prywatnych, jak i zakładach przemysłowych. Korzystają z nich również służby ratownicze. Jak działają tego typu urządzenia i czym różnią się od mierników jednogazowych?
Jak działają mierniki wielogazowe?
Mierniki wielogazowe służą do wykrywania nie jednego, a kilku gazów (w przeciwieństwie do mierników jednogazowych). Niektóre są w stanie wykryć stężenie czterech gazów, a inne aż sześciu.
Do wykrywania konkretnych z nich służą różne sensory. W przypadku siarkowodoru oraz tlenku węgla są to czujniki elektrochemiczne. Z kolei do wykrywania dwutlenku węgla służą czujniki podczerwone, a do metanu i gazów wybuchowych czujniki dyfuzyjne oraz katalityczne.
W jaki sposób tego typu urządzenia informują o tym, że stężenie danego gazu przekroczyło próg alarmowy? Jego wartość jest prezentowana w czasie rzeczywistym na wyświetlaczu LCD. W momencie, gdy jest niebezpiecznie wysoka, urządzenie informuje o tym za pomocą sygnalizacji alarmowej.
Nowoczesne mierniki wielogazowe powiadamiają o przekroczeniu progu alarmowego za pomocą różnego rodzaju sygnałów: optycznych (czyli światła diod LED), akustycznych (tj. dźwięków o dużym natężeniu) oraz silnych wibracji.
To, co wyróżnia nowoczesne urządzenia, to nie tylko różne sygnały alarmowe. Zwiększenie bezpieczeństwa jest możliwe również dzięki temu, że mierniki wielogazowe są kompaktowe, łatwe w transporcie, a ich obsługa nie jest skomplikowana.
Na co zwrócić uwagę wybierając miernik wielogazowy?
Przy zakupie tego typu urządzenia, zwróć uwagą na to, ile gazów wykrywa, jakie ma sygnały alarmowe i czy jest intuicyjne w obsłudze. Sprawdź również, czy jest odporne na niekorzystne warunki zewnętrzne. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wykorzystywania go w celach ratowniczych.
Ponadto dowiedz się, czy jest możliwa samodzielna wymiana filtrów i w jakie funkcje jest wyposażony miernik. Jeśli używasz go do celów prywatnych, te najbardziej zaawansowane mogą być zbędne.